Cogito ...

Vejšplechty studenta teologie.

Archiv

Nad "exkluzivním výzkumem" a důrazem na emoce zvláště

Na oficiálním webu ČBK vyšel předevčírem tzv. "Exkluzivní výzkum mezi mladými lidmi". Níže nabízím jen takovou hrst myšlenek, žádný extra strukturovaný text.

Jeden zapomenutý klášteřík ...

Jede-li člověk z Velkého Meziříčí směrem na Jihlavu, celkem bez povšimnutí mine městys Měřín. Místo, které trochu mate. Dnes se tváří nenápadně, a přec má docela zajímavou historii.

Nejmilejší kostelík

K napsání následujícího mne inspiroval tento článek. Vznikl - jak psáno v poznámce - jako školní úloha, ale i tak docela hezky může ilustrovat vztah člověka k "tomu svému" kostelu, nebo kapli. Kdybych měl jmenovat svůj nejmilejší kostel, či kapli,…

Ticho po Velkém pátku

Hrst myšlenek na Bílou sobotu.

Svatí Nenápadní

Mám rád nenápadné svaté. Dnešního dne si jednoho takového Svatého Nenápadného připomínáme. Svatého Gerasima Jordánského. Kromě nenápadnosti se o něm traduje půvabná legenda, v níž figuruje lev.

Tak trochu o zpěvu a o hřivnách

Svatému Augustinovi se připisuje takový známý výrok o zpěvu a modlitbě. Zpěv je kultivací lidského hlasu a může být pro modlitbu prospěšný. Lze se však setkat se dvěma extrémy.

Za panem docentem Medem

Tož zemřel další člověk, kterého jsem si velice vážil.

Je možno měřit hodnotu člověka?

Snad jen taková kratičká poznámka k tomu, co jsem tu na Signálech zahlédl.

Trojsvátek

Slavíme dnes slavnost Zjevení Páně. Ale jde jen o klanění tří králů narozenému Spasiteli?

Stalo se při jedné zabíjačce

Jedna taková příhodička, zaznamenaná v pomyslné rodinné kronice, na kterou se u nás (kdo ví proč) vzpomíná snad každý rok na Silvestra.