Cogito ...

Vejšplechty studenta teologie.

Archiv

Mikroúvaha k 11. červenci

V tomto týdnu jsme oslavili ve středu patriarchu mnišství na křesťanském západě, svatého Benedikta z Nursie. Ač časově vzdálen, může být právě on velmi inspirativní i v dnešní době.

Bavorský zápisník - týden 1.

Člověk k některým věcem přijde jako příslovečný slepý k houslím. Takhle nějak jsem se já dostal k jazykovému kurzu němčiny v Bavořích. Ač zpočátku převažovaly obavy, toto se později velmi rychle a závratně změnilo.

Výroční sebereflexe

Včera si tu na Signálech jeden Bohu známý člověk připomínal výroční den své konverze. Docela se to sešlo s mými výročími.

Jan Hus, utrakvismus a pravoslaví

Jak říká významný český teolog, C. V. Pospíšil, Jan Hus je velice dobré projekční plátno, na nějž si kdo chce promítá co chce. Trošku specialitou mezi těmito projekcemi je vidění Jana Husa - jako pravoslavného světce.

Hospodářská podobenství

Když čteme evangelia, konkrétně podobenství, tak si všimněme, jak Pán Ježíš používá příměry mimo jiné také z oblasti zemědělství. A zrovna na jedno takové lze narazit v úvodu dnešní evangelní perikopy ze 4. kapitoly Markova evangelia.

O prosté víře

Před pár týdny začaly u nás rezonovat určité události, které řešily vzhodnost či nevhodnost divadla, případně kam až může zajít svoboda. A na to se nabalil problém "prostých věřících", kteří "to" nepochopili, z pera jistého velmi známého církevního…

Jarní putování

To, co nazrávalo dva roky, podařilo se s pomocí Boží zrealizovat letos. Aneb: Zpráva o putování po česko-moravském pomezí.

Pozůstalá schématičnost

Nerad recenzuji filmy, a ani toto by neměla být recenze. Snad jen poznámka k viděnému.

Otázka náboženská u KHM

Nedávno zesnulý dr. Zdeněk Mahler ve své Katedrále o třech dějstvích zmiňuje v jednom momentě Karla Hynka Máchu a vyslovuje domněnku o jeho ateismu. Domnívám se ovšem, že s tím ateismem to není až tak jednoznačné.

Málo známá epizoda z jednoho života

Na internetové televizi Stream existuje pořad, který se jmenuje Krvavá léta a mapuje, mírně řečeno, nelehké časy naší ještě nedávné historie. Dnes byl publikován díl o událostech v Habartově (tehdy Habersbirku) na podzim r. 1938, ovšem nebyla…