Cogito ...

Vejšplechty studenta teologie.

Archiv

Jan Hus, utrakvismus a pravoslaví

Jak říká významný český teolog, C. V. Pospíšil, Jan Hus je velice dobré projekční plátno, na nějž si kdo chce promítá co chce. Trošku specialitou mezi těmito projekcemi je vidění Jana Husa - jako pravoslavného světce.

Hospodářská podobenství

Když čteme evangelia, konkrétně podobenství, tak si všimněme, jak Pán Ježíš používá příměry mimo jiné také z oblasti zemědělství. A zrovna na jedno takové lze narazit v úvodu dnešní evangelní perikopy ze 4. kapitoly Markova evangelia.

O prosté víře

Před pár týdny začaly u nás rezonovat určité události, které řešily vzhodnost či nevhodnost divadla, případně kam až může zajít svoboda. A na to se nabalil problém "prostých věřících", kteří "to" nepochopili, z pera jistého velmi známého církevního…

Jarní putování

To, co nazrávalo dva roky, podařilo se s pomocí Boží zrealizovat letos. Aneb: Zpráva o putování po česko-moravském pomezí.

Pozůstalá schématičnost

Nerad recenzuji filmy, a ani toto by neměla být recenze. Snad jen poznámka k viděnému.

Otázka náboženská u KHM

Nedávno zesnulý dr. Zdeněk Mahler ve své Katedrále o třech dějstvích zmiňuje v jednom momentě Karla Hynka Máchu a vyslovuje domněnku o jeho ateismu. Domnívám se ovšem, že s tím ateismem to není až tak jednoznačné.

Málo známá epizoda z jednoho života

Na internetové televizi Stream existuje pořad, který se jmenuje Krvavá léta a mapuje, mírně řečeno, nelehké časy naší ještě nedávné historie. Dnes byl publikován díl o událostech v Habartově (tehdy Habersbirku) na podzim r. 1938, ovšem nebyla…

Nad "exkluzivním výzkumem" a důrazem na emoce zvláště

Na oficiálním webu ČBK vyšel předevčírem tzv. "Exkluzivní výzkum mezi mladými lidmi". Níže nabízím jen takovou hrst myšlenek, žádný extra strukturovaný text.

Jeden zapomenutý klášteřík ...

Jede-li člověk z Velkého Meziříčí směrem na Jihlavu, celkem bez povšimnutí mine městys Měřín. Místo, které trochu mate. Dnes se tváří nenápadně, a přec má docela zajímavou historii.

Nejmilejší kostelík

K napsání následujícího mne inspiroval tento článek. Vznikl - jak psáno v poznámce - jako školní úloha, ale i tak docela hezky může ilustrovat vztah člověka k "tomu svému" kostelu, nebo kapli. Kdybych měl jmenovat svůj nejmilejší kostel, či kapli,…