Soběslav, Soběslav, překrásné město ... od roku 2018 jsem mnohokráte projížděl, párkrát i nocoval, a vždy mne do očí uhodila (příjemně) místní kampanila.


Ano, vím, že kampanila je především označení pro věž samostatně stojící, ovšem ta věž soběslavská je natolik výrazná, že jsem si uvykl označovat jí právě tímto vznešeným titulem. Je totiž dominantou širokého okolí (což při rovinatosti zdejší krajiny není až takový problém), má výšku - pokud si dobře pamatuji - nějakých 68 metrů. Odhaduji, že kdyby se "odřízla" ve výšce zbytku  kostela a potom se postavila vedle něj, byla by stále o dost vyšší kostela samého. 

 Historie místních zvonů je poměrně pohnutá. Ze zvonů původních se dochoval jen ten největší, pocházející z roku 1492, přelitý v roce 1663. K němu byly počátkem 21.  století pořízeny dva další zvony. Obnova "zvonového fondu" byla pak završena pořízením sanktusníkového zvonu v létě roku 2017, již za soběslavského duchovního správce (vzácného mého kamaráda) Jendy Hambergera. Sanktusový zvon požehnal tehdejší duchovní správce ve Veselí nad Lužnicí, R.D. Mag. theol. Stanislav Brožka.