Soběslav, Soběslav, překrásné město ... od roku 2018 jsem mnohokráte projížděl, párkrát i nocoval, a vždy mne do očí uhodila (příjemně) místní kampanila.
Ano, vím, že kampanila je především označení pro věž samostatně stojící, ovšem ta věž soběslavská je natolik výrazná, že jsem si uvykl označovat jí právě tímto vznešeným titulem. Je totiž dominantou širokého okolí (což při rovinatosti zdejší krajiny není až takový problém), má výšku - pokud si dobře pamatuji - nějakých 68 metrů. Odhaduji, že kdyby se "odřízla" ve výšce zbytku kostela a potom se postavila vedle něj, byla by stále o dost vyšší kostela samého.
Historie místních zvonů je poměrně pohnutá. Ze zvonů původních se dochoval jen ten největší, pocházející z roku 1492, přelitý v roce 1663. K němu byly počátkem 21. století pořízeny dva další zvony. Obnova "zvonového fondu" byla pak završena pořízením sanktusníkového zvonu v létě roku 2017, již za soběslavského duchovního správce (vzácného mého kamaráda) Jendy Hambergera. Sanktusový zvon požehnal tehdejší duchovní správce ve Veselí nad Lužnicí, R.D. Mag. theol. Stanislav Brožka.

Komentáře
Přiznání dromedárů: i když jsem se ze stejných důvodů po stejné trati též něco najezdil a kostelní věže v Soběslavi a Veselí jsou na posledním úseku cesty k Budějcům důležitými (a vzájemně naprosto nepodobnými) vizuálními milníky, nikdy jsem si bezpečně nezapamatoval, která je která.
To je jednoduché - ta hezká je v Soběslavi, ta míň hezká ve Veselí (přiznání bývalého Veseláka). Ve Veselí bývala věž bílá, při poslední rekonstrukci ji obtáhli červeně (což lidi ze začátku nelibě nesli). Asi aby byla výraznější do dálky a byla víc vidět než ta v Soběslavi (neb Soběslaváci a Veseláci se nemají rádi). Zároveň před pár lety po nějakým ukrutným větru musel být ve Veselí z věže sundán kříž, ten místo původního černého (tedy viditelného) byl nahrazen zlatým (z dálky málokdy viditelným). Stane se.
Ani jsem nějak nezaznamenala, že Jenda tehdy do Soběslavi pozval na svěcení zvonu Slávka, to je tedy velmi vtipný ekumenismus mezi těmito rivalskými městečky.
To smrdí tím, že ve Veselí je ještě nějaká echtovní věž, mnou zcela nepovšimnutá - a ten tvarově mírně extravagantní výrůstek na kostele ve Veselí, který já coby kolemjedoucí odjakživa bezstarostně považuji za věž, je jenom sanktusník nebo čistě ozdobná věžička.
Pokud jde o ekumenismus, snad mohlo jít o výraz farářského kosmopolitismu, resp. nedostatečné adaptace na místní poměry a zvyklosti, plynoucí ze stěhovavé povahy jejich profese.
Tak ve Veselí je ještě malý kostelík sv. Floriána, je blíž k nádraží. Myslím, že i z vlaku je trochu vidět, neb jako odrodilý Veselák vždy z vlaku koukám, co dalšího ve městě zmrvili. Ten hlavní kostel s věží je na kopečku, a s tím červeným rámováním fakt bije do očí...
A já si zrovna myslím, že to právě adaptace na místní poměry zrovna byla, že sice kamarád pozval kamaráda, ale proč nerozčeřit zatuchlý rybníček místních rozepří... Ale nevím.
Tak jsem to zkontroloval na mapách.cz a zjevně si pletu Veselí s kostelem někde úplně jinde, nejspíš v Ševětíně.
Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.