Vejšplechty studenta teologie.

Řeholník versus mnich

6. 8. 2017 22:30

 Jaký je vlastně rozdíl mezi mnichem a řeholníkem? Jsou to synonyma? Pro řadu lidí jistě ano. Ovšem, dojmy a pojmy jsou dvě různé věci. 


 Před časem jsem narazil na tuto pozvánku: Karmelitáni ve Slaném nabízejí život mnicha na zkoušku. Nevím, zda je tu dobře použita terminologie, ovšem tím rozhodně do bratrů karmelitánů nechci nikterak kopat. Na druhou stranu: kdysi jsem četl článek, který mluvil jako o mniších dokonce o jezuitech. Někdo prostě nezná rozdíly v těchto dvou pojmech. Kdo je mnich a kdo je řeholník. Existuje na to poměrně jednoduchá rozeznávací metoda. Stačí se trochu zajímat o to, jakou formu mají sliby v tom kterém řádu. Kdo skládá onu klasickou "slibovou trojčlenku" - chudobu, čistotu, poslušnost + možná nějaký dodatkový slib k tomu (například Milosrdní bratři slib hospitality), to je řeholník či řeholnice. Nikoliv mnich či mniška. K tomuto tématu jsem objevil i docela jasné video - nelekejte se slovenštiny :-) 

 

Sdílet

Komentáře

dromedar Myslím, že název každoročního slánského "Týdne mnichem" je zvolený tak, aby byl krátký a chytlavý, i za cenu drobné nepřesnosti. Karmelitáni sami sebe nikde jinde jako mnichy neoznačují. Zdá se ale být běžnou praxí označovat členky klausurovaných kontemplativních ženských větví některých mendikantských řádů (právě karmelitky, dominikánky) jako mnišky:
http://www.karmel.cz/index.php/rodina-karmelu/sestry-karmelitky
http://www.moniales.praha.op.cz/stranky/kdojsme_c.html

dromedar Kdyby někdo chtěl hájit označení karmelitánů jako "mnichů", mohl by poukázat na to, že to před odchodem ze Svaté země a transformací na mendikantský řád byl řád poustevnický a tedy mnišský.

dromedar Ještě jsem si vzpomněl na debatu na stejné téma s dědečkem, někdejším dominikánským novicem: ten za rozlišovací známku mezi mnichem a řeholníkem měl chórovou povinnost, a tak řadil dominikány mezi mnichy.

suposlav Dominikáni jsou natolik flexibilní řehole, že se dle mého mohou nazývat oběma způsoby.

Pro přidání komentáře se musíš přihlásit nebo registrovat na signály.cz.

Autor blogu Grafická šablona signály.cz