Zastrčený koutek Moravy. Ves Olší nad Oslavou a na návsi kaple sv. Jana Nepomuckého. 


 Kaple sv. Jana Nepomuckého v Olší je lidová stavba z 19. století. Ve věžičce na vrcholu cibulovité protáhlé střechy je zavěšen malý barokní zvon s reliéfem sv. Floriána a nápisovou kartuší. Na jeho srdci je přivařené dodatečné závaží. Kaple byla renovována v roce 1966 (zajímavostí je, že z iniciativy tehdejšího předsedy MNV a za použití materiálu, který dodalo místní JZD) a v roce 2009. 

 Tato návesní kaplička je pro mne svým způsobem památné místo. Někdy kolem roku 1995/1996 jsem právě zde držel poprvé v ruce lano a zvonil. Bylo mi tehdy nějakých šest let. Zvonění tehdy bylo ještě ruční a zajišťovala jej jedna stará paní z blízkého baráčku. Později byl zaveden elektrický pohon, což jsem (vzhledem k památnosti místa pro mou osobu) nějakou chvíli rozdýchával. 

 Zvon zvoní denně večerní klekání. Jelikož je skryt za pletivem, které jej chrání před ptactvem, není moc dobře vidět. Ale jak si tak pamatuji, zněl trochu jinak, když se naň zvonilo ručně. A zní jinak dnes, když je na elektropohon. Ale možná je to jen můj dojem. 

 Foceno 2. srpna 2011.