Limity ... máme je všichni. A existuje jich spousta v různých podobách. Existují i specifické limity určitých oblastí ... těžební. A on s tím furt chce někdo hýbat. Prolamovat, měnit, rušit ... Má to i teologický rozměr: Jak člověk zachází s tím, co mu Bůh svěřil?


 Zachytil jsem informaci, že v minulých dnech se zase demonstrovalo. Jednak za prolomení těžebních limitů, jednak proti prolomení těch samých limitů. Můžeme si vybrat po libosti. 

 Karel Čapek se kdysi za první republiky o severu Čech vyjádřil v tom smyslu, že je to kraj s určitou ponurou vznešeností a krásou. Tak mne napadá: Co by asi o té samé krajině řekl dnes? Už z důvodu toho, že třeba takové původní město Most (s památkami srovnatelnými s Prahou) by vůbec nenašel. Respektive našel by na jeho místě díru a o kus dál chaotickou směsici paneláků, která po původním městě pouze převzala jméno. Po takových Libkovicích by zase našel jen obrysy původních ulic, stavení žádné - posledním reliktem obce byl paradoxně kostel, z nějž alespoň obvodové zdi stály až do roku 2002. Toť dva příklady za mnohé. Máme hnědé uhlí (z chemie si ještě pamatuji, že oproti černému bývá o dost méně kvalitní) a měsíční krajinu. Na to nemusím být ekolog (a ani nejsem, o ekolozích si myslím své), aby mi to bylo proti srsti. K deziluzi, či jak to nazvat, mi stačil vloni v létě výšlap na Rýzmburk (zřícenina gotického hradu nedaleko vlídného městečka Osek v okrese Teplice) a pohled z něj do kraje. Jediné, co mezi stromy bylo vidět, byl povrchový důl. 

 Před devatenácti lety natočila Česká televize dokument Requiem za 116 vesnic, kde byly připomenuty obce, které musely honbě za hnědým uhlím ustoupit. A nebylo to veselé podívání. Chtěl-li bych těch 116 obcí vyjmenovat, sotva by se mi to povedlo. Mohu ale jakýsi nekompletní výčet zkusit: 

 Ahníkov (s obcí zlikvidován cenný zámek v u nás vzácném stylu saské renesance), Albrechtice, Brančíky, Brany, Bylany, Bystřice, Čachovice, Čepirohy, Černice, Dělouš, Dolní Jiřetín, Dolní Varvažov, Hajniště, Holešice, Hrdlovka, Jenišův Újezd, Jezeří, Kamnice, Kocourkov, Komořany, Konobrže, Kopisty, Kralupy u Chomutova, Libkovice (obec zbořená naprosto zbytečně, protože těžit se tam nedá), Libouš, Liptice, Lužice, Michanice, Milžany, Most (původní historické město, svými památkami srovnatelné s Prahou), Nové Sedlo nad Bílinou, Nový Dvůr u Hrdlovky, Pařidla, Pohlody, Pokrok (osada Duchcova), Prahly, Přezetice, Prunéřov, Rabenov, Račice, Roudné, Skyřice, Slatinice, Souš, Staré Verneřice, Staré Zabrušany, Stránce, Střimice, Třebušice, Tuchomyšl, Tušimice, Užín, Varvažov, Velebudice, Vrchnice, Vršany, Zalužany, Zásada, Židovice, Žichlice.